Mistrzostwa Europy U-20: Biało-czerwone o włos od medalu
19 sierpnia 2024

Bardzo bliskie zdobycia brązowego medalu Mistrzostw Europy w kategorii wiekowej do lat 20 były uczennice i absolwentki Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku w reprezentacyjnych barwach.

Przez fazę grupową czempionatu w Dublinie Polki przebrnęły niemal perfekcyjnie. Na inaugurację pokonały 3:1 rówieśniczki z Finlandii. Następnie nie dały szans Serbkom, by po zażartym boju wygrać 3:1 z Ukrainkami. „Spacerkiem” po bardzo dobrej grze okazało się starcie z Czeszkami, zaś Portugalia przeciwko naszej drużynie ugrała tylko seta otwierającego spotkanie. Doskonałych nastrojów w polskich szeregach nie zmąciła przegrana 2:3 z Włoszkami, wszak mecz ten pokazał, że biało-czerwone zespołom typowanym nawet do tytułu mogą stawić czoła. A wobec „demolki” urządzonej 3:0 gospodyniom zameldowały się w strefie medalowej Mistrzostw Europy...

Półfinał z Turczynkami po przenosinach do Sofii nie przebiegł dla Polek pomyślnie, a porażka 1:3 spowodowała konieczność walki o brąz. Mecz z Belgijkami był prawdziwym dreszczowcem ze zmieniającymi się losami. Po wygranej partii 25:13 i przy prowadzeniu 2:1 w meczu wydawało się, że wielki sukces ziści się, lecz następne sety konkurentki rozstrzygnęły na swoją korzyść i to one stanęły na „pudle” turnieju...

Postawą w sierpniowym czempionacie podopieczne trenera Miłosza Majki zasłużyły jednak na ogromne brawa, a wartościowe doświadczenia na przyszłość pozostaną. W polskiej kadrze występowały uczennice naszej placówki z minionego roku szkolnego: Aleksandra Adamczyk, Zofia Pinderska, Zuzanna Suska, Rozalia Moszyńska, Nadia Siuda, Natasza Ornoch, Agata Milewska, a także inne byłe podopieczne SMS PZPS – Aleksandra Walczak i Maria Spławska.